Samochody Przyszłości?

Każdy z nas słyszał o samochodach elektrycznych, a także o zapowiedziach, że takie pojazdy będą królować na polskich drogach w niedalekiej przyszłości. Na czym polega fenomen aut elektrycznych? Czy ich eksploatacja rzeczywiście jest tańsza? Czy samochody elektryczne są ekologiczne? Jakie modele są dostępne na polskim rynku?

Podstawowe informacje o autach elektrycznych

Samochody elektryczne to pojazdy posiadające jako napęd przynajmniej jeden silnik elektryczny. Aktualną definicję osobowego samochodu elektrycznego przybliża ustawa z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (t.j. Dz.U. 2018 poz. 317).5EMk9kuTURBXy8zN2NlNjdlMy1mZjg3LTQ3ZjctOGUwZC00YmQ1YWIwNjIwM2EuanBlZ5GVAs0DBwDDw4GhMAE Zgodnie z jej zapisem, samochód elektryczny to pojazd wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną, akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

Wokół użytkowania aut elektrycznych urosło wiele mitów, które na szczęście wraz z rosnącą popularnością „elektryków” są powtarzane coraz rzadziej.

Co warto o nich wiedzieć?

 • Pracują ciszej, emitują mniej hałasu i wibracji podczas jazdy niż klasyczne auta.
 • Mają ograniczony zasięg – w zależności od technologii mogą przejechać ok. 300-500 km na jednym ładowaniu. Odległość ta spada po uruchomieniu systemu audio,  klimatyzacji lub ogrzewania w samochodzie.
 • Nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery podczas eksploatacji.
 • W procesie produkcji są odpowiedzialne za większą emisję CO2 niż w przypadku produkcji samochodów spalinowych.
 • Są tańsze w eksploatacji, ale mają wyższą cenę początkową niż ich odpowiedniki spalinowe.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Samochody Przyszłości?

 1. Pan WordPress pisze:

  Cześć, to jest komentarz.
  Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.

 2. admin pisze:

  Hahahaha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *