Jak działa samochód elektryczny?

To pytanie cały czas zadaje sobie wielu potencjalnych nabywców aut na prąd. Zasada działania samochodu elektrycznego praktycznie nie różni się zbytnio od jego tradycyjnego odpowiednika. Podobnie jak w aucie spalinowym, sercem jest silnik, z tym że nie dochodzi w nim do procesu spalania paliwa. Zamiast tego, za pomocą specjalnej przekładni, przekazuje zmagazynowaną w akumulatorach energię elektryczną na koła. Co ciekawe, silniki elektryczne zamieniają aż 90% energii na ruch, podczas gdy ich spalinowe odpowiedniki z trudem osiągają efektywność na poziomie 40%. Warto również podkreślić, że konstrukcyjnie silnik elektryczny jest dużo prostszy od spalinowego. Przekłada się to na jego niższą awaryjność i dłuższą żywotność. Zaletą jest również cisza panująca we wnętrzu pojazdu i nisko umieszczony środek ciężkości.

Samochód elektryczny prowadzi się tak samo lub nawet lepiej niż odpowiednik spalinowy. Tym, co szczególnie chwalą sobie posiadacze pojazdów elektrycznych, jest maksymalny moment obrotowy dostępny od samego początku, co bezpośrednio przekłada się na możliwość błyskawicznego przyspieszania. Warto przypomnieć, że nawet 840 konny Dodge Challenger SRT Demon miał poważne problemy z pokonaniem Tesli model S w wyścigu na 1/4 mili.

Jeśli chodzi o budowę samochodu elektrycznego, istotnym elementem są wspomniane wcześniej akumulatory, pełniące rolę „baku”. To właśnie technologia magazynowania energii wciąż nastręcza producentom takich aut najwięcej trudności. Akumulatory są ciężkie i zajmują dużo miejsca, co wpływa na konstrukcję samochodu. Najczęściej umieszczane są w podłodze pojazdu, dzięki czemu nie ograniczają powierzchni bagażnika i jednocześnie obniżają środek ciężkości pojazdu. Wpływa to pozytywnie na jego właściwości jezdne.Tesla

Opublikowano Bez kategorii | Skomentuj

Samochody Przyszłości?

Każdy z nas słyszał o samochodach elektrycznych, a także o zapowiedziach, że takie pojazdy będą królować na polskich drogach w niedalekiej przyszłości. Na czym polega fenomen aut elektrycznych? Czy ich eksploatacja rzeczywiście jest tańsza? Czy samochody elektryczne są ekologiczne? Jakie modele są dostępne na polskim rynku?

Podstawowe informacje o autach elektrycznych

Samochody elektryczne to pojazdy posiadające jako napęd przynajmniej jeden silnik elektryczny. Aktualną definicję osobowego samochodu elektrycznego przybliża ustawa z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (t.j. Dz.U. 2018 poz. 317).5EMk9kuTURBXy8zN2NlNjdlMy1mZjg3LTQ3ZjctOGUwZC00YmQ1YWIwNjIwM2EuanBlZ5GVAs0DBwDDw4GhMAE Zgodnie z jej zapisem, samochód elektryczny to pojazd wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną, akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

Wokół użytkowania aut elektrycznych urosło wiele mitów, które na szczęście wraz z rosnącą popularnością „elektryków” są powtarzane coraz rzadziej.

Co warto o nich wiedzieć?

  • Pracują ciszej, emitują mniej hałasu i wibracji podczas jazdy niż klasyczne auta.
  • Mają ograniczony zasięg – w zależności od technologii mogą przejechać ok. 300-500 km na jednym ładowaniu. Odległość ta spada po uruchomieniu systemu audio,  klimatyzacji lub ogrzewania w samochodzie.
  • Nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery podczas eksploatacji.
  • W procesie produkcji są odpowiedzialne za większą emisję CO2 niż w przypadku produkcji samochodów spalinowych.
  • Są tańsze w eksploatacji, ale mają wyższą cenę początkową niż ich odpowiedniki spalinowe.
Opublikowano Bez kategorii | 2 komentarzy